Pobierz katalog
Moja lista produktów: 0
wstecz

Jak dobrać drzwi do podłogi?

Wymiana podłóg nierzadko idzie w parze z wymianą drzwi wewnętrznych. Jak dobrać drzwi do podłogi, żeby uzyskać elegancki efekt? Kluczy doboru drzwi do podłogi jest kilka. Zgodnie z jednym z najpopularniejszych, drzwi wewnętrzne należy traktować jak naturalne przedłużenie podłogi, jej zakończenie na ścianie. W związku z tym kolorystyka drzwi powinna być maksymalnie zbliżona do kolorystyki podłogi. Sięgając po podłogi drewniane powinniśmy więc – w miarę możliwości – wybrać drzwi z tego samego gatunku drewna lub w okleinie drewnianej albo drewnopodobnej. 

Drugi klucz doboru drzwi do podłogi, a właściwie do pomieszczenia, traktuje drzwi jako integralny element ścian. Traktując drzwi jako element ściany nie dobieramy ich więc do podłogi, ale do kolorystyki ścian. Możemy tutaj działać na zasadzie harmonii lub kontrastu. Podobnie z resztą możemy dobierać drzwi do podłóg – kierując się doborem harmonijnym sięgniemy po drzwi o zbliżonej kolorystyce do podłogi, zainspirowani zasadą kontrastu wybierzemy jasne drzwi do ciemnej podłogi i ciemne drzwi do jasnej. 

Oczywiście, aby uzyskać jak najlepszy efekt końcowy nie powinniśmy się skupiać wyłącznie na drzwiach i podłodze. Niezwykle pomocne w doborze drzwi mogą się okazać listwy wykończeniowe – zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na listwy o innym odcieniu niż sama podłoga. Warto również wziąć pod uwagę pozostałe elementy aranżacji i wyposażenia wnętrza. Nie zawsze bowiem będziemy w stanie stworzyć idealne dopasowanie lub przyjemny dla oka kontrast. 


 
Kiedy warto skorzystać z pomocy projektanta wnętrz, który podpowie nam jak dobrać drzwi do podłogi? 

Dobór drzwi do podłogi może się okazać znacznie trudniejszy niż nam się początkowo wydawało. Jeśli nie potrafimy się zdecydować na żaden wariant lub nie do końca podoba nam się rozwiązanie, które wypracowaliśmy z pewnością warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Projektant wnętrz podpowie na co zwrócić uwagę dobierając drzwi do konkretnej podłogi lub wręcz zaproponuje nam gotowe rozwiązanie, które podkreśli indywidualny i niepowtarzalny charakter naszego wnętrza.